Prvé topánkyPridané: 29.04.2015

Robíte túto  chybu pri kupovaní prvých topánok?

prve topánky

 


Bábätko začína štvornožiť, začína sa stavať na nôžky, chodiť okolo nábytku a my (rodičia) rozmýšľame, aké topánočky, papučky kúpiť nášmu drobcovi.Všade sa píše o tom, že najviac deťom prospeje chôdza na boso. Hovoria o tom odborníci na detské nôžky, ortopédi a aj pediatri. A aj tak je v nás nutkanie dávať deťom papučky, či topánočky, alebo aspoň capačky.Prečo?

 • Nechceme, aby nám deti ochoreli a behali po studenej podlahe.

 • Hovoríme si „ Aj ja som behala v papučkách a mne nič nie je“.

 • Deti potrebujú mať stále podoprenú klenbu, aby sa im dobre vyvinula.

 • Aj tak sú podlahy rovné a deťom chôdza na boso neprospeje.

 • A mnoho ďalších … .Tiež som si to zdôvodňovala, ako mi vyhovovalo. Či už z pohodlnosti, lenivosti alebo z nejakého presvedčenia.

Nechcem tu povedať, že len chôdza na boso a nič iné, to nie. Ale tie začiatky rozvoja detskej nôžky nepodporí nič viac v správnom vývoji, ako chôdza na boso. Prvé kroky by mali byť určite bez prvých topánok, capačiek alebo papučiek. Ak to vydržíte mesiac-dva nedávať vašim deťom papučky na nôžky, urobíte pre ich vývoj viac, ako si myslíte.Prečo?

 • Detská nôžka sa vyvinie prirodzene bez podpory klenby, alebo členku a vo väčšine prípadov správne.

 • Dieťa si vybuduje lepšiu imunitu chôdzou len v ponožkách po podlahe.

 • Tým, že sa dieťa stavia bosé na špičky, chodí po hračkách, sedačkách, kobercoch si správne formuje klenbu, aj keď chodí po rovnej podlahe.

 • Zabránite možnosti vzniku plochých nôh a problémom s nôžkami.No dobre, ale veď deťom stále ponožky padajú z nôh a úplne bosé ich predsa chodiť nenechám ! “Môžete to vyriešiť dvoma spôsobmi: 1. Obujete im papuče,alebo capačky a máte kľud - len či kľud budú mať aj vaše deti v neskoršom roku života.

 2. Nasadíte im ponožky, protišmykové ponožky - na overal, alebo pančušky, na bosé nôžky...

  Ak ponožky sa zosúvajú, alebo deti si ich vyzúvajú, môžete to vyriešiť držiakom na ponožky. A máte po probléme. Tento druhý spôsob je pre vývoj detských nôh určite lepší a zdravší.


  Odpoveď na otázku aké prvé topánky sú vhodné?  


  1. ŽIADNE - minimálne prvé 2 mesiace chôdze u detí. 


  2. Potom, už keď dieťa pár mesiacov chodí na boso vieme samy určiť aké sú pre bábätko prvé topánky vhodné. Ak je nôžka pekne vystretá a nezatáča sa smerom dnu, členok je pekne vyrovnaný je dobrou voľbou voľnejšie papučky, či topánočky.

  3. Ak však sa zatáča nôžka smerom dnu, možno postačí na pár dní dávať papučky opačne (na pravú nôžku - ľavú papučku). Ak dieťa nemá pevný členok po pár mesiacoch chodenia na boso môžete začať cvičiť Feldenkraisovú metódu alebo  zvoliť ortopedickú obuv. Nebudme za každú cenu dogmatici!


  Chcete zabezpečiť zdravé nohy svojim deťom po celý život?  - Viac nájdete v e-booku na stiahnutie  ZADARMO.


  Pridajte sa aj vy k rodičom, ktorý majú o starosť menej a kúpte si držiak na ponožky LaBaby :)detske nohy

 

 

 


Späť na zoznam článkov
Copyright 2013 - 2018 © lababy.sk